БАРСЕЛОНА – ЛЕТНИ ЕКСПРЕСИИ 2024 – четвърто продължение

Ден четвърти – 10 август

След като разгледахме Парк Гюел, се отправяме към следващото и доскоро не особено популярно творение на Гауди – индустриалното селище – наречено Колония, разположено на 23 км от Барселона. Дотам пътуваме с метрото и влак.

Colonia Güell / Колония Гюел[1]

Индустриалната “Колония Гюел” е създадена от известния индустриалец Eusebi Güell и е проектирана от най-близкия му приятел, знаменития архитект, скулптор и художник Антони Гауди. Colonia Güell лежи скрита сред хълмовете на Барселона вече повече от век.

Някогашните приятели Гюел и Гауди създават своя световноизвестен Парк Гюел през 1900 г., с цел да бъде ползван изключително за удоволствие. Докато при по-ранното им съвместно творение – Colonia Güell (1890) те имат предвид да служи главно за бизнеса. Още в замисъла, първоначално е проектирано тук да се работи, но също така и да се живее достойно, хората да се трудят, но и да се забавляват, да отглеждат децата си, които да се учат…и всичко това при най-добрите социални условия за времето си.

През 1890 г. в наследственото имение Can Soler de la Torre, разположено в края на градчето Santa Coloma de Cervelló, Еузебио Гуел започва строежа на текстилна фабрика, която е сърцевината и причината за съществуване на колонията. Предназначена основно за производство на памучно кадифе (гладко и рипсено), тя е първата за епохата си, използваща за парните си машините въглища, вместо водна енергия.

Комплексът е доминиран от иновативни промишлени сгради, „Recinte Industrial“. Всички тези промишлени сгради и до днес са на мястото си, недокоснати повече от век, изпипани включително до най-малките детайли. Те са обградени от жилищната част на селището, построено специално за работниците. Това са редови двуетажни жилищни сгради и двуфамилни къщи с малки дворчета, в които са настанени семействата на работещите. Колонията е снабдена с необходимата техническа и социална инфраструктура – настлани улици, канализация, детска градина, училище, църква, библиотека, театър, отделна къща за лекаря с кабинет и т.н.


[1] https://coloniaguellbarcelona.com/

Промишлени сгради

Жилищни сгради

Забележителна е къщата на директора на фабрикатаCa l’Espinal  по проект от арх. Rubió i Bellver. Интересен е покривът, от където може да се наблюдава от високо промишленото градче. Открояват се детайлите на первазите и корнизите с оригинална пластика, ромбовиден „рисунък“, които придават на къщата артистичен и уникален вид.

Улици

Селището е снабдено с нещо типично за Гауди: църквата / криптата, в която всички негови архитектурни иновации са събрани за първи път. Ето защо, дори самият Гауди характеризира тази малка крипта като монументален модел на Саграда Фамилия.

Църквата Colònia Güell (каталонски: Cripta de la Colònia Güell, е незавършена творба на Антони Гауди. Планът за сградата включва изграждането на два кораба, горен и долен, две кули и един централен купол с височина четиридесет метра. През 1914 г. семейство Гюел спира строителството поради смъртта на граф Гюел. По това време долният кораб е почти завършен, така че между 1915 и 1917 г. е завършен и готов за употреба.

Църквата е обект на световното наследство на ЮНЕСКО, показваща „изключителния творчески принос към развитието на архитектурата и строителните технологии в края на 19-ти и началото на 20-ти век на Антони Гауди“ А тогава Гауди е бил само на 28 години.

Частта от криптата на църквата, построена от 1908 до 1915 г., е единственият сегмент от църквата, който е напълно завършен. Построена е частично под земята, поради това, че е на хълм, и е проектирана така, че да се чувства като част от заобикалящата природа. И по материали и по форми църквата органично се вписва в околната среда.

Криптата е много слабо осветена, тъй като е частично под земята, но пък има 22 оловни витража, които внасят приказни цветни отблясъци в интериора. Въпреки че остава недовършен, параклисът е много важен – той е в стила на бъдещата Саграда Фамилия. Разгъва се тема, родена тук и наблюдавана в цялата църква, която Гауди интерпретира след това при изграждането на Саграда Фамилия. Тук Гауди апробира редица идеи, модели и детайли, благодарение на факта, че Еузебио Гюел му е дал пълната свобода за разгръщане на неговото въображение и талант.

Всичко в криптата – от конструкцията – до мебелите, декора и най-малките детайли, е плод на уникалната креативност на Гауди. Такива са всички мебели в църквата – макар че малка част от тях са запазени.

Екстериор

Интериор

Детйли и фрагменти

Няколко думи са нужни за обяснение на уникалния процес на проектиране на църквата/криптата от Гауди. Гауди използва при структурирането на сградата и напипването на точната конструкция и форма – гравитацията и силите на гравитацията, които проследява посредством въжета, метални вериги, различни тежести /олово, пълни торби или чували. Тази система е наречена фуникулярна./ Sert, Josep Lluis (1972). Cripta Colonia Güell. Barcelona, Spain: Ediciones Poligrafa. pp. 26–31. Гауди окача конопени въжета, прикрепени към пълни с олово чували от тавана. Така възпроизвежда структурата на църквата в мащаб 1:10. За целта той използва и платна, чрез които имитира сводовете и стените на структурата. Този обърнат модел му позволява да види натоварванията, които ще бъдат упражнени при вече реализирана конструкция. За да превърне тази висяща конструкция в действителна – при която конструкцията е подложена не на опън, а на натиск , Гауди заснима своя модел, обръща изображението и го очертава, добавяйки орнаментите и декора.

Всичко това – относно модела за църквата Colònia Güell, а след това и на Саграда Фамилия става предмет на множество интерпретации в различните архитектурни школи по света. Част от подобни макети са изложени и тук в специална зала, която е част от експозицията за историята на самата Колония Гуел.

December 8, 2024 · dobrina · Comments Closed
Tags: ,  · Posted in: Актуална информация, Други, Публикации на български, Текстове на български, Текстове на други езици, Фотографии