ИСТОРИЯ НА БЪЛГАРСКОТО ГРАДОУСТРОЙСТВО – XIX-XX ВЕК. Втора част – СИНХРОННИ АНАЛИЗИ
ДНЕС 14 ДЕКЕМВРИ 2017 ГОДИНА ПРЕДСТАВЯНЕ НА МОНОГРАФИЯТА
ИЗЛЕЗЕ ОТ ПЕЧАТ втората част на монографията, в която се проследява развитието на българското градоустройство за периода на Новото време и Модернизма – от средата на ХІХ до средата на ХХ в.
—————————————————————————————————————————————————————-
В първата част чрез диахронни анализи на предварително определените реперни градове София, Пловдив, Стара Загора, Русе, Варна,Бургас, Кюстендил, Велико Търново и Видин бе анализирана независимо една от друга еволюцията в изграждането и устройството им и бяха проследени паралелно и самостоятелно най-важните етапи в развитието им – от топогенезиса, през първото им кадастрално заснемане и регулиране, до проспективното им градоустройствено планиране.
—————————————————————————————————————————————————————–
В настоящата втора част се извършват синхронни анализи за най-важните периоди на развитие на определените градове, като се извличат парадигматичните им характеристики за всеки предварително определен исторически срез.
Направени са синхронни анализи за периодите на:
▪праисторията и Античността, отразяващи възникването, топогенезиса и заложената градоустройствена матрица на избраните градове;
▪Новото време – 60-те години на ХІХ в., когато са извършени първите мащабни градоустройствени мероприятия в Дунавския вилает;
▪първите крайулични снимки и кадастрални планове за извличане на структурата на големите градове в навечерието на Освобождението (края на ХІХ в.);
▪първите регулационни планове на големите български градове от края на ХІХ и началото на ХХ в.;
▪първите рефлексии и интерпретации на модела „Град-градина“ в теорията и практиката на българското градоустройство; първите интерпретации на доктрината на Модернизма в първите градоустройствени планове в страната през 30-те и 40-те години на ХХ в.
Наред с анализите на основните исторически етапи в развитието на големите български градове през изследвания период са направени и анализи по отделни специфични проблеми:
▪етноструктурата на градовете преди първото им планиране в края на ХІХ в.;
▪първият градоустройствен конкурс в страната – за регулацията на площад „Александър Невски“ в столицата;
▪проблемите на законодателството, насочено към устройството на градовете в България;
▪възникването на нови градове.
▪Допълнителни анализи и данни са обособени в Приложение.
Втората част е богато илюстрирана с планове, карти, документи, фотографии и други нагледни материали, някои от които се появяват в научно обращение за пръв път.
Между основните качества на монографията могат да се изброят следните:
▪За пръв път се прави история на българското градоустройство за периода след Освобождението до средата на ХХ в.
▪Прилага се нова методология на изследване, позволяваща да се добие структурна
представа за развитието на градоустройствения процес в страната ни, както и максимално да се обективизират фактите.
▪Много от предметите на изследване са поставени за пръв път под обектива на научния анализ.
Трудът е полезен за развитието на историческата архитектурна наука, за градоустройствената практика и за образованието по градоустройство и архитектура, история, културология, социология, изкуствознание и други дисциплини, свързани с града и градската култура и стопанство. Той е адресиран не само към специалистите в посочените области, но и към широката културна общественост.
——————————————————————————————————————————————————————
На представянето на Втората част ще бъдат разпространявани и двете части.
December 14, 2017
·
dobrina ·
Comments Closed
Tags: ПОКАНА ЗА ПРЕДСТАВЯНЕТО И АНОТАЦИЯ НА МОНОГРАФИЯТА НА ИСТОРИЯ НА БЪЛГАРСКОТО ГРАДОУСТРОЙСТВО XIX-XX век. СИНХРОННИ АНАЛИЗИ · Posted in: Актуална информация, Публикации на български, Събития, Текстове на български, Фотографии