БАРСЕЛОНА – ЛЕТНИ ЕКСПРЕСИИ 2024 – трето продължение

Ден четвърти – 10 август

Рано сутринта се отправяме към легендарното творение на Антонио Гауди – Парка Гюел

Park Güell

Паркът Гюел е емблематично пространство за град Барселона заради своето архитектурно и историческо наследство, както и заради природните си ценности и биоразнообразието в него. Паркът се състои от две големи зони:

  • Зона-паметник на културата, като обявен обект на световното наследство, заема 12 хектара.
  • Прилежащата горска площ, която заема още 8 хектара.

Целият парк Гюел е отворен и свободно достъпен за гражданите на Барселона, но от 2013 г. входът в зоната, обявена за обект на световното наследство, е регулиран, за да се избегне пренаселеността.

Има трета зона с висока концентрация, която включва пространствата с втора контролна точка, с еднопосочен маршрут при които може да се наложи време за изчакване, за да ги посетите. Тези точки са следните: Природа, Hypostyle Hall, la Bugadera portico, Dragon Staircase и Austrian Gardens.

по https://parkguell.barcelona/

Индустриалецът Eusebi Güell/ Еузебио Гюел е разбирал повече от всеки друг негов съвременник значението на архитектурата на Антони Гауди. Връзката, която те поддържат, не е просто тази на художник и меценат, а истинска история за приятелство. И така, през 1900 г., на Гауди е възложено да проектира парка Гюел.

Началото на строителството на парка Гюел си съвпада точно с премиерата в Liceu на операта “Хензел и Гретел” и се смята, че Гауди е бил вдъхновен от този разказ проектирането на павилионите на входа на парка.

по https://www.facebook.com/photo/?fbid=998858342286800&set=a.564864782352827

Още по време на живота на предприемача паркът вече е смятан за една от големите туристически атракции на Барселона и големият площад често е бил предоставян за провеждане на каталунски събития, събирания на жители на Сардиния и други събития от граждански и социален характер.

Паркът Гюел в Барселона е обект на световното наследство от 1984 г., подобно на други произведения на архитекта Антони Гауди.

„Седем сгради, построени от архитекта Антони Гауди (1852-1926) в Барселона или околностите й, са включени в списъка на световното наследство през 1984 г. и 2005 г. Тези произведения свидетелстват за изключителния принос на творенията на Гауди за еволюцията на архитектурата и строителните техники в края на 19 век и началото на 20-ти. Те са израз на еклектичен и изключително личен стил, който авторът е оставил  не само в архитектурата, но и в градинарството, скулптурата и много други декоративни изкуства. Седемте сгради са: Parc Güell, Palau Güell, Casa Milà, Casa Vicens, работата на Гауди върху фасадата на Рождество Христово и криптата на Саграда Фамилия, Casa Batlló и криптата на Colonia Güell. Има приети стратегия и план за управление на парка, интересуващите се могат да разгледат „Стратегическото предложение за Парк Гюел 2017-2022 г.“ виж тук: https://ajuntament.barcelona.cat/ecologiaurbana/sites/default/files/noind/Participacio_ParkGuell_PropostaEstrategica2017-2022.pdf

Ето малко фотографии показващи удивителните, приказни, уникални творения на Антонио Гауди.

Най-дългата (110 м) и най-известната пейка в света. Има интересна система за отвеждане на водата чрез тръбички, разположени отзад. Те позволяват бързото изсушаване на пейката през дъждовните дни. Повърхността в близост не е бетонирана, защото водата трябва да попива тук и след това да се оттича през колоните в подземния резервоар. По този начин се създават запаси за поливане на растенията в парка. по: https://www.facebook.com/lukaszmalkiewicz.foto/photos/t.100064879292417/1389736667765076/?type=3

Освен полезната информация, на сайта на парка се намира и  виртуален тур за желаещите виртуални посетители: https://parkguell.barcelona/visitavirtual/

November 25, 2024 · dobrina · Comments Closed
Tags: ,  · Posted in: Актуална информация, Други, Публикации на български, Текстове на български, Фотографии