ИНТЕРПРЕТАЦИЯТА НА ЦЕННОСТИТЕ И РАЗРУШАВАНЕТО
След Освобождението съществува неистовото желание да бъдат унищожени всички джамии в София.
Трезвият разум на Константин Иречек възпира разрушаването на Буюк Джамия – построена през XV век, днешният Национален Археологически музей.
———————————————————————————————————————————————————————————————–
Той кани своя сънародник, чеха инж.Красни от Кюстендил, да дойде да прецени сградата като конструкция и като пространство, и след неговото положително мнение, там се настанява Просветното министерство, Народната библиотека, Народният музей, Първата печатница – всички под управлението на министър Иречек.
Същата тази джамия е заплашена отново от разрушаване при проектирането на БНБ – през 30-те години на ХХ век Сградата на БНБ в София е проектирана от архитектите И. Васильов, Д. Цолов и Б.Капитанов през 1939 г., с консултациите на техният професор арх.Г.Бестелмайер от Мюнхен. Той е и арбитър в спора между БНБ и Столична община за градоустройственото разположение на БНБ спрямо ситуацията. Днес констатираме, че архитектите са се справили блестящо с предизвикателството и са оформили невероятно хармоничен ансамбъл от новата банкова сграда и намиращата се в непосредствена близост Буюк джамия. Идеята джамията да бъде съборена е отхвърлена, благодарение на проф.Бестелмайер и подписите на 40 интелектуалци до Софийска община.
Когато в 1904г в София е организиран първият градоустройствен конкурс за оформяне на пространството около храм-паметника «Александър Невский», в няколко от конкурсните проекти се предлага църквата «Св.София», тогава в руини, да бъде съборена или поне скрита със зеленина. Сега това е най-знаковата забележителност на София, тя е емблема за града ни.
Държавната печатница, построена в 1887 г. от архитект Фридрих Шванберг е днешният Музей за чуждестранно изкуство. Но, знае ли някой, че отново в същия конкурс се е предвиждало като «промишлена сграда» да бъде изолирана от централното пространство на храм-паметника.
————————————————————————————————————————————————————————————————–
Да не говорим колко пъти Царският дворец е бил под угрозата да бъде разрушен, проектиран на ново място, или просто унищожен – той е «пречел» и при «плана Мусман», и при «плана Тонев»… Днес той е Национална художествена галерия.
————————————————————————————————————————————————————————————————-
Пита се какво спечелихме, като допуснахме да бъде разрушен Мавзолеят?! Какво щяхме да спечелим, ако бяхме допуснали да бъде разрушена къщата на Яблански; Какво ще спечелим сега, ако допуснем да бъде «демонтиран»-разрушен Паметникът «1300 години България»?!
January 21, 2015
· dobrina · Comments Closed
Tags: разрушаване - унищожаване на паметта; Буюк джамия; "Св.София"; Държавната печатница; Дворецът; Мавзолеят; къщата на Яблански; "1300 години България" · Posted in: Актуална информация, Дискусии, Други, Публикации на български, Събития