Европейска нощ на учените 2010
На 24.09 – петък, 2010, в дома на
Съюза на архитектите, на ул. „Кракра” 11,
ще се проведе за 6-ти път Европейска нощ на учените.
Програмата е следната:
Зала – ІІ етаж
18 ч. – Галерия
„Елисавета Карамихайлова. Живот, отдаден на науката” – постерна изложба
Проф. д-р Елисавета Карамихайлова (1897-1968) е първата жена хабилитирано лице в Софийския университет, основател и пръв ръководител на Катедрата по атомна физика в нашата Алма матер и на Лабораторията по радиоактивност във Физическия институт на БАН, първата жена – професор по физика в България. Доктор по философия на Виенския университет (1922). Работила във Виена и Кеймбридж със светилата на ядрената физика. Оставила след себе си цяла плеяда от стойностни ядрени физици, които продължават делото й в областта на теоретичната и приложна ядрената физика в България.
- „В света на българските откриватели и изобретатели” – постерна изложба
Една изложба на Националния политехнически музей, която представя големите открития и изобретения, направени от български учени – в страната и извън нея.
Ще имате възможност да научите повече за най-известния българин в Америка Асен Йорданов; за Георги Наджаков и неговото откритие, от което се роди ксероксът; за българския изобретател в света на автомобилите Румен Антонов; за създателя на мулекулно-кинетичната теория Иван Странски; за “бащата” на противозачатъчното хапче Карл Джераси; за изобретателя на дигиталния ръчен часовник Петър Петров; за основателя на българската научна школа по металознание и технология на металите Ангел Балевски; за създателя на учението за стимулацията на жизнените процеси Методий Попов; за успехите на Виден Табаков в областта на космическото материалознание; ще разберете какво точно е открил Джон Атанасов.
- „Нежна светлина” – авторска изложба (пастел) на проф. д-р Петър Стоянов
Проф. д-р Петър Стоянов работи в Института за космически и слънчево-земни изследвания на БАН. Автор е на над 80 научни публикации, 1 монография, 5 учебници и учебни помагала, десетки научнопопулярни статии, множество рационализации и на „Уловени мигове” (живопис и стихове). Негови картини са притежание на редица частни колекции от България, Европа и Америка.
19 ч. – Други таланти на учените
Шоу на учените в рими и ноти (музикално-поетична вечер)
Ще се убедите в многостранните таланти на българските учени, които ще рецитират свои стихове, ще свирят и пеят пред вас…
- „Стъпки 3” (сборник с поетични творби на български учени)
Повече от 70 бяха участниците в организирания от Съюза на учените в България за трета поредна година конкурс за стихове на български учени. Одобрените от журито поетични творби са отпечатани в сборника „Стъпки 3”, който ще бъде представен от чл.-кор. Емилия Пернишка, почетен председател на секция „Филологически науки” към СУБ – председател на журито.
- Портрет на една дама – чл.-кор. Милена Цанева
Юбилей на проф. Милена Цанева – достоен представител на видната фамилия Цаневи, дълбок и оригинален учен, обичан преподавател, личност с широка култура, начин на общуване и разностранни интереси.
- Поет и сатирик – академик Ангел Балевски (100 години от рождението му)
За обаятелната личност с богатата душевност на дългогодишния председател на БАН академик Ангел Балевски, основоположник на българската научна школа по металознание и технология на металите. Чл.-кор. Стефан Воденичаров, директор на Института по металознание, съоръжения и технологии „Акад. Ангел Балевски” с Център по хидро- и аеродинамика – Варна към БАН представя издадената от Акад. изд. „Проф. М. Дринов” книга със стихове, сатири, размишления, афоризми на големия учен, които са актуални и в наши дни.
Зала – І етаж
18.00 ч. – Панаир на иновациите – „Науката в действие”. Български фирми, изобретатели, изследователи представят свои разработки, иновационни идеи, съвременни модели и приложения.
19.00 ч. – Младите в науката и бизнеса – изпълними идеи. Финалистите в конкурса „От науката към бизнеса – липсващото звено” представят в 5 минутни презентации своите идеи и разработки, приложими за бизнеса и обществото.
19.30 ч. – Обявяване наградите на победителите в конкурса за журналисти “Върхови достижения на българските учени”
20.00 ч. – Томбола, награди и … още нещо
21.00 ч. – Afterparty с учените
Пълната програма за София можете да видите на сайта на Клуб „Млади таланти”:
Архитектите не съумяха да опазят като самостоятелно научно звено единствения си научен институт в БАН, но пък създадоха цели пет висши учебни заведения, подготвящи архитекти?!
Това , че сега ще приютят “Нощта на учените” , все пак показва положително отношение към науката въобще, нали така?
September 23, 2010
· dobrina · Comments Closed
Tags: 2010, Европейска нощ на учените, София · Posted in: Събития