БАРСЕЛОНА – ЛЕТНИ ЕКСПРЕСИИ 2024 – второ продължение

Ден трети – 9 август

Първият обект на нашето внимание е Torre de Bellesguard – Кулата Белесгард

История на Bellesguard – наследството на епископ Joan Grau Епископ Джоан Грау и Валеспинос, добър приятел на Гауди, изисквал в завещанието си цялото му имущество да бъде продадено и приходите да отидат за построяването на училище. Специалното местоположение на имота в тихия квартал Сант Жервази и специалната история на къщата подтикнали Гауди да купи имота и да построи нова сграда върху средновековните руини. Антони Гауди  знаел, че къщата от епископското имение е построена върху руините на средновековен дворец, датиращ от 1408 г. Този дворец бил построен от Мартин I ел Хумано, последният крал от Арагон. Мартин I  нарекал къщата Bellesguard, което на каталонски означава „красива гледка“. В двореца той научил за смъртта на сина си. В присъствието на папа Бенедикт XIII и Сан Висенте Ферер той се оженил за Маргарита де Прадес в Белесгард, с надеждата за наследник на кралския дом на Арагон. Бракът обаче остава без деца до смъртта на Мартин I на 31 май 1410 г. и кастилската династия Трастамара поема управлението. Папа Бенедикт XIII  е най-важният антипапа по времето на западната схизма, т.е. временното разделение в Римската църква, и за кратко време двореца Белесгард е неговото седалище. Той не е вписан в официалния списък на папите.

Кулата Белесгард е много ранна творба на Гауди. Първото нещо, което Гауди построил на мястото, бил виадукт, направен от камъните от стената на двореца, намерени тук. Над този виадукт водела пътеката към гробището Сант Герваси, днес вече улица. Виадуктът е подобен на виадуктите които Гауди прави в парка Гюел.

Гауди работи върху Bellesguard от 1900 г. до завършването й през 1909 г.

Torre Bellesguard представлява една чудна интерпретация на готиката. Това е самостоятелна сграда с квадратен план, ориентирана по диагоналите към четирите посоки на света. В чест на разцвета на каталунската готика, Гауди интерпретира готическия стил по свой специфичен начин и въпреки че няма толкова много готически елементи в сградата, тя има наистина готически вид. Това впечатление е особено силно от големия портал с кръгла арка, от продълговатите прозорци и фасадата, увенчана с бойници. Гауди интерпретира съществени характеристики на готическия стил – той снабдява кръглата арка на главния вход с големи шестоъгълни и осмоъгълни каменни тесери. Текстурата на тези камъни е в забележителен контраст със сиво-зелените плочи на останалата част от сградата. Използвайки плочите, които Гауди намира на място, той успява да впише къщата хармонично в нейната среда.

Интериорът на Bellesguard контрастира с тъмната фасада. Сградата вътре е светла и дори обляна в светлина. Ярко бялото стълбище, боядисано с варова боя, поставя фокуса върху уникалните форми, проектирани от Гауди. И ако Гауди е вдъхновен от готическия стил при фасадата, то интериорът напомня по-скоро за мавританската и мудехарската архитектура, която тук се формира под влияние на трите основни световни религии – исляма, юдаизма и християнството. Стълбището е със цветни стенни плочки и с извити арки, което придава на сградата атмосферата на андалуски дворец. Тук може да се предположи доколко силно Гауди е бил впечатлен от този тип строителство.

Покривът на сградата – Гауди смята, че еднофамилните къщи трябва да имат двоен покрив, за да се изолират от летните жеги. Днешните изолационни материали са били непознати по това време. Долното таванско помещение е една голяма стая, която заема цялата площ на къщата. Покривната конструкция се поддържа от осем стълба и множество тухлени арки. Конструкцията изглежда почти филигранна. Гауди подсигурява горната 70-метрова таванска част със заострена арка, която има формата на пресечена пирамида отвън. На върха има платформа за наблюдение, от която може да се насладите на прекрасната гледка към Барселона.

Bellesguard е по-малко впечатляваща от много други сгради, проектирани от брилянтния архитект Антони Гауди. Но, въпреки всичко, тя е много красива, а и с особената си приказна архитектура тя представлява една много ранна творба на Гауди. Малкият парк ви кани да се отпуснете и да се насладите на спокойствието и тишината на това екзотично място.

Посещението на Bellesguard със сигурност ще ви помогне да разберете по-добре Гауди и неговото художествено развитие. Някои елементи могат да бъдат разпознати в неговите по-късни сгради вече в модифициран вид.

Текст и илюстрации по: http://Torre de Bellesguard https://www.barcelona.de/en/torre-bellesguard.html

https://www.facebook.com/Bellesguardgaudi

Виж също видеото:

Отправяме се към следващата и то най-прочутата творба на Антони Гауди – Basílica de la Sagrada Família -Базиликата Саграда Фамилия – храм посветен на Светото семейство.

През 1881 г., след години събиране на доброволни дарения, Обществото на поклонниците на Свети Йосиф, основано през 60-те години на 19-ти век, било готово вече да започне строителството на “Саграда Фамилия”. Властите на Барселона определили за целта парцел в покрайнините на града. Първоначално се планирало храмът да не бъде твърде голям, а съобразно бюджета определен за строителство. По време на една от първите дискусии епархийският архитект Франсиско де Паула дел Вилар и Лозано предложил да разработи проекта безплатно. На 19 март 1882 г., деня на св. Йосиф, епископът полага първия камък на сградата. Всички се надявали, че до края на десетилетието ще може да се отслужи първата служба в катедралата.

Странична фасада с 4 корабни секции. Неоготическо решение /Проект на архитект Франсиско де Паула дел Вилар

Началото било успешно. До юли 1882 г. петдесет зидари и помощни работници се трудят на строителната площадка, подпомагани от осем теглени от коне каруци. Но, строителството на храма скоро се натъква на различни проблеми. Отношенията между арх.Вилар и църковния съвет постепенно се влошават. Кризата, която започва със спор за подходящия материал за колоните, поддържащи криптата, скоро се превърнала в грозна кавга. Наложила се смяна на архитекта. Младият архитект Антони Гауди се оказва най-подходящият кандидат да продължи работата по изграждането на храма. Трябва да се знае, че Вилар бил не само уважаван архитект, но и преподавател в архитектурното училище в Барселона. Нещо повече, Гауди е учил при Вилар в École Supérieure d’ Architecture и също така е работил с него върху апсидата на църквата Монсерат. Но, тук вероятно имало значение фактът, че Гауди, който бил на тридесет и една години тогава, би струвал много по-малко от по-възрастните си и по-опитни колеги.

Гауди започва работа по Саграда Фамилия на 3 ноември 1883 г., въпреки че едва на 28 март 1884 г. той официално е назначен за ръководител на работата. На 3 март 1884 г. Гауди предлага да бъде освободен от всички ограничения, наложени от проекта на Вилар. Рожент, бившият учител на Гауди, е поканен за арбитър и той отсъжда в полза на ученика си.

Ескиз от А. Гауди на Sagrada Familia.

ХРОНИКА НА СТРОИТЕЛСТВОТО

1885 г. – Параклисът на Свети Йосиф е открит в криптата и са проведени първите литургии.

1891 г. – Започва работата по фасадата на Рождество Христово.

След 1910 година Гауди изоставя всякаква друга архитектурна практика и посвещава изцяло живота си на строежа на катедралата Саграда фамилия /Светото семейство/. Той се пренася да живее в малка къща до храма, за да наблюдава лично строителството. С голямо внимание изпипва всеки един детайл.

1925 г. Завършена е камбанарията на Свети Варнава на фасадата на Рождество Христово.

Камбанарията, посветена на апостол Варнава, е единствената, която Гауди ще види завършена.

На 7 юли 1926 година, в първия ден на пускането на трамвайно движение в Барселона, 74-годишният архитект е блъснат от трамвай. Скромно облеченият архитект, не е разпознат. В джобовете му намерили единствено восъчни топчета, кибритени клечки и конци… Сметнали го за бездомник и го закарали в болница за бедни, където той умира. Идентифициран е едва след два дни. Днес той е погребан в криптата на Саграда фамилия.
Така Антонио Гауди посвещава на строежа на катедралата 35 години от живота си, но не успява да я завърши приживе.

След като Гауди умира, неговият ученик Доменек Суграниес поема проекта. Обаче, по време на Гражданската война в Испания през 1936 г. Ла Саграда Фамилия е разрушена. Плановете и снимките са изгорени, а гипсовите модели разбити.

През 1939 Франческ де Паула Кинтана поема управлението на обекта. Той е могъл да продължи работата, благодарение на материалите, спасени в работилницата на Гауди и реконструирани с помощта на публикувани до тогава планове и снимки.
Хрониката продължава така: 1952 г. Построена е стълба на фасадата на Рождество Христово и фасадата е осветена за първи път. 1954 г. Полагат се основите на фасадата на Страстите Господни. 1958 г. На 19 март, на празника на Свети Йосиф, е поставена скулптурна група, представяща Светото семейство. Тя е творба, създадена от Jaume Busquets. 1961 г. Създаден е Музей, където да се обясняват на посетителите историческите, техническите, артистичните и символичните аспекти на храма.

1976 г. Завършени са камбанариите на фасадата на Страстите Господни.

1978 г. Започва строителството на фасадите на страничните кораби; 1986 г. Започва работата по основите на всички кораби, колоните, сводовете и фасадите на главния кораб, трансептите, кръстовището и апсидата. Работите са завършени през 2010 г. До средата на 20-ти век строителството все още се извършва с помощта на дървени скелета – т.е. много далеч от използваните днес средства. 2005 г. Фасадата и криптата на Рождество Христово са обявени за световно наследство от ЮНЕСКО. /виж фотографията долу/

2010 г. – На 7 ноември 2010 г. папа Бенедикт XVI освещава базиликата за религиозно поклонение и я определя като малка базилика. 2016 г. – Започва строителството на кулите на Евангелистите, Дева Мария и Исус Христос. Юли 2018 г. Кръстът е поставен на върха на фронтона на фасадата на Страстите Господни.

Февруари 2020 г. Кулата на Исус Христос и кулата на Дева Мария надминават по височина кулите на фасадите Страсти Господни и Рождество Христово. Март 2020 г. – строителството е спряно, поради извънредната ситуация – Covid-19; Октомври 2020 г. – Работата се възобновява, като се фокусира върху завършването на кулата на Дева Мария. През 2021 г. всички усилия са насочени към завършването на кулата на Дева Мария, втората по височина в базиликата със своите 138 метра.

На 9 ноември 2021 г. са поставени дванадесетте звезди от ковано желязо, които увенчават короната на кулата на Дева Мария.

На 29 ноември 2021 г. над Саграда Фамилия се издига звездата на Дева Мария. Това е исторически момент, тъй като е завършена последната част от кулата, което променя силуета на Барселона.

На 8 декември 2021 г. тържествено е открита кулата на Дева Мария с литургия като централно събитие и след това с благословията на кулата и първото запалване на звездата на втората по височина кула, която вече е завършена.

На 12 ноември 2023 г. Саграда Фамилия тържествено открива четирите кули на Евангелистите, с централното събитие на литургията и последвалата благословия и осветление за първи път. Като част от централната група кули, четирите кули на Евангелистите обграждат кулата на Исус Христос и са третите по височина в храма, високи 135 метра. Заедно с кулата на Дева Мария са завършени пет от шестте централни кули. Централната кула на Исус Христос е планирана за завършване през 2026 г.

Фотографии на различни религиозни служби – международни литургии, меси на различни езици, извънредни събития, които са се провеждали в Саграда Фамилия.

Текст и илюстрации по: https://sagradafamilia.org/en/history-of-the-temple https://sagradafamilia.org/en/worship-at-the-basilica

Очакваната година на завършването на Саграда Фамилия е 2026 г., когато ще се отбележи 100-годишнината от смъртта на Гауди.

Трябва да се знае, че Гауди е бил дълбоко чувствителен, религиозен и душевно извисен човек. Той същевременно е бил и отявлен патриот, ако ли не и националист – каталунец до мозъка на костите си. Прекланял се е вдъхновено пред историята, традицията и величието на народа си, които без съмнение проникновено е познавал. В неговите творби всеки един детайл е премислен и прочувстван, преведен през емоциите, през мистичната, митологична и символична обработка, направлявани от изключително богатото му въображение. Паралелно обаче, навсякъде се усеща дълбоката рационална и органична връзка на конструкциите и формите, които създава, с логиката и естеството на материята, с живата и нежива природата от околния реален свят, наблюдавани, изследвани и фантастично претворявани вече в аналогични архитектурни, скулптурни, живописни продължения в обитаемите човешки пространства, предмети, мебели, декоративна украса….всичко до което се докосват човешките сетива.

При Саграда фамилия цялостната пирамидална композиция е строго подчинена на религиозната йерархия и символика. Катедралата в план има форма на латински кръст, с по четири извисяващи се кули на всяка от трите си фасади. Тези кули символизират 12-те апостола. Има и централно съцветие с по още 5 кули, които символизират Христос и 4-те евангелиста. Шеста кула има на самия север – тя представлява Дева Мария.

Фасадата на изток представя фигуралната композиция “Рождество” Христово, тя има три портала – Вяра, Надежда, Любов, а фасадата от запад представя “Страсти”-те Господни и е посветена на смъртта на Христос. Тук са изобразени сцени от Тайната вечеря, целувката на Юда, разпятието и възкресението. Има 6 големи и наклонени колони, които приличат на дървестните стволове на гигантските секвои. Над тях има 18 по-малки и бели колони, представляващи кости. Фасадата от юг е посветена на “Божията слава”- все още не е завършена, но тя ще разказва историята на човечеството от Адам и Ева до Страшния съд, както и ученията на Исус. Предвидени са общо седем бронзови врати символизиращи седемте тайнства в християнството – кръщение, помазване на болните, свещеничество, Евхаристия, потвърждение, брак и покаяние. 

Антонио Гауди е погребан в криптата на храма, където в малък музей могат да се разгледат документи, проекти, макети, разказващи историята на катедралата, сложните моменти по време на нейното строителство, както също да се проникне по-дълбоко в биографията на Гауди, да се добие представа и доколкото е възможно да се разберат ролята, значението и личността на самия архитектурен гений.
Ватикана високо оценява живота и творчеството на Антони Гауди и от 2003 година започва процедура по беатификация на гениалния архитект .

ОТБЛИЗО – Ла Саграда Фамилия в Барселона
Мира Добрева / Mira Dobreva

Не може да не се спомене накрая за изключителното значение на Саграда Фамилия за самия град Барселона. Сградата е впечатляваща по мащаб и силует по всяко време на денонощието, тя е ориентир за всяко възприятие, от всяка точка на града. И накрая – тя се е превърнала в най-популярната за гражданите и гостите на Барселона емблема и на града, и на Каталуния, а и на цяла Испания.

Използвани илюстрации по: Barcelona, Spain from a Birds Eye View – https://nickeyscircle.com/barcelona-spania/

October 30, 2024 · dobrina · Comments Closed
Tags: ,  · Posted in: Актуална информация, Видео, Други, Публикации на български, Текстове на български, Фотографии