БАРСЕЛОНА – ЛЕТНИ ЕКСПРЕСИИ 2024 – първо продължение

Casa Calvet – Къща Калвет е следващата ни спирка. Тя се намира в близост до Casa Batlló /Каза Байо на Антонио Гауди

Casa Calvet е пример за ранната архитектура на Антонио Гауди в Барселона. Тя не е отворена за посещения, но все пак може да се оцени великолепната  и фасада. Намира се на няколко пресечки от Passeig de Gracià, така че е доста лесно да се направи бърза обиколка, за да се види отвън. През 1897 г. Гауди е помолен да построи сграда за наследниците на индустриалеца Пере Мартир Калве. Семейството купува място на Calle Casp в Барселона и там Гауди издига най-консервативната си творба. В Casa Calvet, с нейната проста структура, Гауди изоставя предишните си вдъхновения от мавритански и ориенталски подходи и се предава на влиянията на бароковия стил.

Palau de la Música CatalanaДворецът на каталонската музика

Обектът на световното наследство от листата на ЮНЕСКО е построен между 1905 и 1908 г. от архитект Lluís Domènech i Montaner /Луис Доменек и Монтанер . Сградата се намира в квартал Сант Пере, един от най-красивите райони на Барселона. Това е едно архитектурно бижу на каталонския стил ар нуво, наричан тук модернизмо и днес представлява важна забележителност в културния и социалния живот на Каталуния. Концертната зала е с капацитет 2200 души и е една от най-забележителните в света – повече от сто години е била привилегированото място за музикалния живот на град Барселона. Тя е домакин на световни премиери и е забележителност както за симфоничната, така и за хоровата музика. Доминирана от орган над сцената и с централен оберлихт, изобразяващ слънцето, залата е изпълнена с естествена светлина – тя е единствената в Европа с естествена светлина. Мистична, парадоксална зала, пълна със скулптурни фигури като музите, които заобикалят сцената, бюст на Анселм Клаве от едната страна и Бетовен от другата, и природни мотиви, включително цветя, палми или плодове. Таванът на концертната зала е купол, състоящ се от цветни стъклени мозайки. В центъра на купола е използвана мозайка от златисти нюанси, която представлява слънцето, а около нея са използвани сини нюанси, които представляват небето. Стените, подобно на тавана, се състоят предимно от витражи. Фасадата, разположена на улица Sant Pere més alt, с единствен достъп до 1989 г.,на ъгъла на улица Amadeu Vives, включва забележителна скулптурна група “La cançó popular catalana”, от художника Miquel Blay, в центъра с голяма фигура – алегория на музиката, заобиколена от група герои, представляващи моряка, селяните, старецът и децата. Смята се за най-добрата творба на скулптора Блей, със социалната си чувствителност и хармония. Според надпис в подножието на скулптурата, тя е платена от маркиз Кастелбел (Хоаким дьо Карсер и Амат) и е открита на 8 септември 1909 г. Сложността на ъгловата фасада към две тесни улици затруднява обгръщането на визията на цялата фасада. Други елементи на тази фасада са арките с големи колони от червени тухли и керамика. Вътре в две от тези колони има оригиналните шкафчета. На първия етаж има балкон, който минава по протежение на фасадата с четиринадесет колони в групи по две, покрити с мозайка, всички с различни рисунки; на втория етаж са бюстовете на музиканти върху колони, изработени от Еусеби Арнау: отляво надясно са Палестрина, Бах и Бетовен; покрай скулптурната група на ъгъла е бюстът на Вагнер вече на улица Амадеу Вивес. … Между 1982 и 1989 г. сградата е реставрирана и разширена по проект на архитектите Оскар Тускетс и Карлес Диас. През 2006-2008 г. е извършена малка реставрация на театъра. По: https://www.palaumusica.cat/en/visits/discover-the-palau_1159134

https://www.palaumusica.cat/en/visits/discover-the-palau_1159134

Следващата ни спирка е Santa Caterina Market – Пазарът Санта Катерина

Ремонтът на първия покрит пазар за храни в Барселона е на архитектурното бюро на Enric Miralles и Benedetta Tagliabue и е завършен през 2005 г. Старият пазар за храни “Santa Caterina” получава блестящ, вълнообразен и ярко оцветен покрив, проектиран да се вижда от въздуха. Покривът се носи от дървена конструкция, а обширната мозайка от цветни керамични парчета, представящи плодове и зеленчуци, смело нарушава традиционния облик на един градски пазар. Пазарът винаги се е характеризирал с желание за иновации. Той е построен през 1845 г., за да осигури хранителни продукти на общността на “сините якички” в квартала. Просторната модерна пазарна сграда е построена на мястото на бившия манастир Санта Катерина, откъдето носи името си. По време на периода след Гражданската война пазарът става основният доставчик на храна за града и покрайнините на Барселона. Хората от Сант Адриа, Санта Колома и Матаро идвали с трамвая, за да купуват храна на този пазар във времената на недостиг. Днес пазарът си заслужава да бъде посетен: модерният екстериор ни въвежда в традиционен пазар със сергии за храна и ресторанти, които предлагат продукти с изключително качество. Уверихме се в качеството на така наречения “хамон”, който опитахме на една от сергиите. Хамонът, това е сушена шунка и е един от най-известните испански деликатеси. Приготвя се от свинско месо, което се осолява и се оставя да изсъхне на въздух. Най-популярният вид е Jamón Serrano, направен от бели прасета, докато Jamón Ibérico, който е по-скъп, се приготвя от черни иберийски прасета. Поднася се на тънки резени – мнооого е вкусно

Текст по https://www.barcelonaturisme.com/wv3/en/page/508/santa-caterina-market.html

Следващият набелязан обект за разглеждане бе легендарната пешеходна улица на Барселона – Ла Рамбла – (Рамблас) (кат. Ramblesисп. Ramblas.

Исторически установилата се улица е на границата между Готическия квартал и квартала Ел Равал, като започва от площад Каталуния- Plaça Catalunya и стига до Площад Портал де ла Пау – Plaça Portal de la Pau, тя и има обща дължина 1,2 км. Рамбла всъщност се състои от 5 отделни булеварда, които се вливат един в друг: Рамбла Каналетес, Рамбла на обучението, Рамбла на цветята, Рамбла на капуцините и Рамбла на Св. Моника. Понякога така наречената Sea Rambla също се включва в Rambla. И петте сектора си имат уникалните характеристики. За съжаление, Ла Рамбла бе в ремонт, движението бе затруднено, вървяха тълпи туристи и в двете посоки, трудно се разминаваха. Нямаше я онази романтика, която помня от 1996 година – с приятни улични музиканти, със “живи” статуи, занимаващи с хумор деца и туристи, с пъстри павилиони, много цветя и усмихнати хора. Нямаше го удоволствието от лежерната разходка, от потапянето в уюта на историческата атмосфера на града. Сега бе напрегнато и досадно разминаването с агресивни тълпи туристи, които сякаш искаха да се измъкнат от хватката на тесните пространства. На тази улица днес се намира Музеят на восъчните фигури в Барселона, който ние и посетихме. Беше забавно в компанията на каталунски и испански величия. Между световните личности, удостоени с внимание, в него е “увековечен” и нашият Христо Стоичков.

Музеят на историята на град Барселона (кат. Museu d Història de la Ciutat Barcelona, ​​​​MHCB) е следващата ни спирка. Той се намира в самия център на града, на Кралския площад (на испански: Plaza del Rey).

През 1931 г по време на строеж на Пласа дел Рей са открити руините на древния римски град Барсино.(за него виж в първата ни статия – https://zheleva-martins.com/2024/09/01/) Започнали археологически разкопки, които водят до откриването на голяма колекция от експонати. Музеят на историята на град Барселона е официално открит през 1943 г., след Гражданската война в Испания. През 1988 г. той вече се превръща в цял музеен ансамбъл, обединяващ няколко исторически обекта. Музеят на историята на град Барселона е замислен като продължение на самия град, с неговите улици, площади и сгради, където посетителите могат да наблюдават хода на времето, както и историческите личности, които през вековете са създали това, което днес е модерна Барселона.

Стълби на двора на Casa Clariana-Padellàs.

Първоначално Музеят за история на града се намира в готическа къща – Casa Clariana Padellàs. В момента в нея се помещават някои от стаите на Музея – стаите, посветени на Ренесанса и Барока в Барселона. Този дворец от 16-ти век, принадлежащ на богат търговец, е преместен тухла по тухла на Plaza del Rei през 1930 г.. Археологическата част от експонатите се намират в приземието му и се разгъва под Пласа дел Рей (лат. plaça del Rei).

Руини от Барсино – днес експонирани в подземната част на Музея.

Постепенно музеят се разраства, като днес територията му обхваща около 4000 m². В подземната част на музея се намират руините на стария град, където са запазени фрагменти от римски бани (терми), стени, водопровод, канализация и др. А в надземната част са разположени основните експонати. На територията на музея можете да се видят руините на жилищна сграда, градска стена, площад, древна пералня, древна фабрика (за производство на специална подправка, обичана от жителите на Римската империя – гарум), останки от религиозни сгради и фабрики за вино. Сред руините могат да се идентифицират и останките от вестготски храм и епископски дворец.

Музеят съхранява повече от 35 хиляди експоната, които са свързани с миналото и настоящето наследство на Барселона. Колекциите на музея се отличават с разнообразие от материали и археологически находки, обхващащи периода от неолита до наши дни. Музеят разполага с колекция от римски портрети, открити при разкопки на римски градове, римски и еврейски надписи, златни и сребърни предмети, керамика, скулптури, монети и други археологически находки. Неархеологическите експонати в музея включват картини, гравюри, мебели, медали, оръжия и др.

Дворецът Гюел – каталунски Palau Güell – е следващият пункт от нашия маршрут.

Това е разкошна градска жилищна сграда в Барселона, намира се на Carrer Nou de la Rambla и е построена от Антони Гауди по поръчка на почитателя на неговия талант, каталонския индустриалец Еузебио Гюел. Дворецът, построен през 1885-1890 г., е една от ранните творби на известния архитект. Дизайнът на двореца за първи път отразява комбинацията от декоративни и конструктивни елементи, които по-късно стават една от характерните черти на неговото творчество. Гауди използва стоманени носещи конструкции превръщайки ги едновременно в декорация. В двореца той проектира плоски византийски сводове. Фасадата на сградата се отличава с две двойки големи порти, през които конски карети и каруци са можели да продължат директно от улицата до разположените в партера конюшни и мазета, докато гостите са се изкачвали по стълбите до горните етажи. В тази творба на Гауди ясно се вижда желанието на архитекта да изостави еклектичния стил в търсенето на нови синкретични форми. Ако фасадата все още донякъде напомня на венецианските палацо, интериорът на двореца разкрива богато обзавеждане, както и съчетания на произведения на декоративното и приложно изкуство, инкрустации и мебели, специално изработени за двореца. Дизайнът на стените и сводовете на двореца също е забележителен. Комините на покрива на двореца са направени във формата на различни фигури и поподобие на онези в парка Гюел.

През 1984 г. дворецът Гюел, заедно с други архитектурни шедьоври на Гауди, е вписан в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство.

Виж още тук: https://inici.palauguell.cat/en/

Специално внимание отделяме на приноса на Гауди към градския дизайн на Барселона. Това е интересен и не особено популярен факт – той е проектирал лампи за осветление на улици и площади, както и оригинални тротоарни плочки. Нека ги видим!

За Plaça Reial и Pla de Palau в Барселона са проектираните през 1878 г. от Антонио Гауди „Улични лампи за алеи и площади.“ Тези градски мебели са забележителни в много отношения: съчетават добър дизайн, функционалност, правилна употреба на материали и техники и доказана издръжливост при минимална поддръжка. Тяхната адаптивност е не по-малко важна, тъй като веднаж проектирани като газови улични лампи, те по-късно са електрифицирани. Друг фактор, който ги прави специални, е дългият „мемоар“, придружаващ проекта, който представлява едно от малкото описания, в които Гауди обяснява мотивите на проекта си. Ето два цитата от описанието:

 „пред изобилието от декоративни скулптури, тук се предпочита структурата от естествени материали, подсилена с прости профили (…) и любовта към истината във формите и материалите, това са качествата на сериозното и истинско изкуство“. „Частта с истинско декоративно значение е финалът на опората, чиято форма синтезира традицията на историята. на Барселона”.   Така въз основа на произхода на града и неговата история като търговски център, той включва символа на Меркурий, римския бог на търговията. Ето защо, уличните лампи завършват на върха с Кадуцей – жезъла на Меркурий или Хермес в гръцката митология, който е заобиколен от две увити възходящи змии и увенчан с шлем с две криле. Този атрибут е подарък от Аполон на Хермес и е признат в целия свят като символ на търговията. Гауди описва, че тези елементи ще бъдат изработени от метал, а полихромията им ще включва златно, синьо и червено.

По: “Gaudí’s streetlights in Barcelona” – http://en.fundacionantoniogaudi.org/gaudis-streetlights-in-barcelona/

През 1904 г., когато на архитект Антони Гауди е възложено да реконструира сграда от 1875 г., той заявява, че намерението му е да пресъздаде рая. Резултатът е Casa Batlló, разположен на Passeо de Gràcia 43. Гауди проектира шестоъгълна плочка, която отразява двете постоянни теми в работата му: геометрията и символизъма. Шестоъгълната форма и изобразените символи са пример за неговата органична архитектура, основана на щателно наблюдение на природата. Тази плочка е предназначена за павиране на подовете при рехабилитацията на Casa Batlló, но накрая е използвана за павиране на сервизните помещения на Casa Milá (La Pedrera). Фугите между плочките предизвикват естествените шарки, като пукнатини в глинеста почва, черупки на костенурки, пчелни пити или люспи на влечуги и риби. Плочките на Гауди са изложени в постоянната колекция на MoMA в Ню Йорк.

И така, имаме така нареченият Panot Gaudí. Този панот е направен от оригинален релеф, създаден от Антони Гауди през 1904 г. Къщата Escofet е запазила оригиналния метален калъп на мозайката. Тази мозайка е пример за творчеството на Гауди. Докато шестоъгълната форма може да напомня на пчелна пита или черупка на костенурка. Фигурите, които се появяват в релефа на плочката, напомнят на морското дъно с октопод, мида и морска звезда.В знак на почит към Гауди, през 1997 г. Барселона павира Paseo de Gracia с “преиздадени” плочки, за да адаптира към екстериора тези мозайки, които къщата Escofet произвежда още от началото на 20-ти век.

Ето как изглеждат тротоарните мозайки в действителност. Те бележат “Пътя на каталунското ар-нуво – Модернизмо”.

Тези плочки се смятат за пръв образец на индустриалния дизайн и също така, се продават като сувенири – запазена марка “Panot Gaudí”

Ден трети – 8 август

Първият обект на нашето внимание е Каза Висенс – Casa Vicens , творба на Антони Гауди

Casa Vicens е първата голяма поръчка, която Антони Гауди (1852-1926) получава – една прелюдия към цялото му следващо архитектурно творчество. Това е първият му шедьовър и една от първите сгради, с които стартира Модернизмо/Ар Нуво/ в Каталуния, а и в Европа. Casa Vicens е първият еднофамилен дом, проектиран според предписанията, които Гауди записва в “документа”, известен като „Имението“ (1878-1883). В документа Гауди разкрива важността на дома за семейството и че той трябва да бъде ориентиран към възможно най-голямо количество светлина и вентилация. Гауди отбелязва хигиенните условия, които една къща трябва да има, така че хората, живеещи в нея, да растат силни и здрави. По същия начин, артистичните условия трябва да изковат характера на децата, родени там така, че да станат истински деца на величествения дом. Гауди е млад архитект, едва навършил 30 години, когато проектира Casa Vicens. Тази сграда се смята за негов манифест, това е пространството, където архитектът е формирал своите идеи и е започнал да разкрива огромния си талант. Като отправна точка на творчеството си, Гауди създава едно новаторско, оригинално произведение, което се откроява от всичко построено до тогава в Каталуния. Casa Vicens е един от първите примери за новата естетика и архитектура, която се заражда в цяла Европа в края на 19 век.

Casa Vicens се намира в Gràcia/Грасия, град, който до 19 век е бил земеделски и рядко населен. Но, с индустриалната революция, парните фабрики започват да пускат корени, което ускорява градската експанзия, превръщайки Грасия в град с отлична културна, работническа и дребна буржоазна дейност. Около 1860 г. селището е вече с установена улична схема, която се е запазила до наши дни. “Gran de Gràcia” била изключително важна улица, пътят, който свързва с аристократичния “Passeig de Gràcia”, който от своя страна действа като централна ос и основна връзка между Барселона и процъфтяващия град Грасия. Трамваят стига до пристанището, което прави възможно сближаването на двата града. Накрая,  през 1897 г. Грасия е присъединен като нов квартал към град Барселона.

Манел Висенс / Manel Vicens i Montaner на 20 февруари 1883 г., иска разрешение от градския съвет на Vila de Gràcia да построи лятна къща на улица “Carrer de Sant Gervasi” 26, сега известна като “Carrer de les Carolines.” Месец преди това Висенс е поискал разрешение да събори къщата, която е наследил от майка си Роза Монтанер, тъй като тя била в доста лошо състояние. Исканото е придружено от четири плана (местоположение, етажен план, кота нула и разрез), подписани от архитект Антони Гауди, с дата 15 януари 1883 г., където вече се виждат неговите дизайнерски умения.

Фасада на Каза Висенс – чертеж на Гауди от 15.01.1883г.

Главната фасада на Casa Vicens е обърната към градината. Тъй като Casa Vicens е предназначена за лятна резиденция, Гауди придава особено значение на ориентацията на къщата. Той проучва как светлината и въздухът влизат в дома, за да се увери, че е възможно той да бъде най-комфортен. Той също така прикрепя къщата към стената на съседната сграда, сякаш тя е огромно увивно растение, така че да освободи достатъчно място за голямата градина.

Във фасадите Гауди прибягва до източна, ислямска и мудехарска архитектура, както и до контрастни съпоставки между материалите. Той комбинира желязо, керамика, тухли и дърво, което води до изобилие от естествени цветове.

Гауди майсторски облицова фасадите със зелени и бели плочки в шахматен ред, които изобразяват мавритански карамфили, отличителният белег на този обект на световното наследство на ЮНЕСКО.

Фасадата към градината е структурирана на три хоризонтални нива. Първото съответства на стаите на основния етаж, включващ затворената веранда с щори, фонтан и горен фриз със сграфито, които следват ориентацията на къщата. Второто ниво, на което се помещават спалните помещения, се ръководи от балкона на основната спалня. И накрая, таванското помещение е разположено на горното ниво. Гауди успява да създаде силно динамично пространство, като си играе с архитектурните елементи на галерията, които пораждат контраст между светлина и сянка.

Градината е едно от най-емблематичните пространства на Casa Vicens, тъй като целият дом е изграден около нея. В момента градината в Casa Vicens е малък оазис, разположен в центъра на квартал Грасия, но когато работата първоначално приключила, градината е била по-голяма. Градината включвала и водопад под монументална параболична арка и два фонтана, също проектирани от Гауди, които осигурявали освежаващата атмосфера в дома.

Сегашната градина с размери 300 м2 включва множество цветни лехи, саксийни растения и озеленен покрив. Оригиналният късен 19-ти век е пресъздаден тук, зачитайки дърветата, открити в къщата, като дъба, който достига до почти 8 метра височина, и 12-метровата магнолия. Другите са засадени, когато къщата е била ремонтирана, следвайки насоките за засаждане на времето.

На основния етаж се намират стаите, които семейство Висенс използва през деня, като централното пространство е трапезарията. Тази стая е заобиколена от затворена веранда, стая за пушачи, фоайе и кухня. В Casa Vicens самата природа се превръща в архитектура, нещо, което можем да наблюдаваме във всеки сантиметър от стаите на този етаж.

Следващата спирка е отново творба на Гауди – това е легендарната Casa Mila-La Pedrera – Каза Мила- популярна и като Ла Педрера

Ето и най-важните факти за историята на Casa Mila⁕ През 1900 г. Passeig de Gràcia е най-важният булевард в Барселона. Именно тук започват да никнат една след друга емблематични сгради и да се отварят най-добрите театри и кина, както и най-ексклузивните магазини, ресторанти и кафенета. Това е и булевардът, на който най-богатите и най-амбициозни представители на буржоазията решават да построят домовете си, като се надпреварват по смел и ексхибиционистичен начин, като възлагат поръчките си за проекти на най-изтъкнатите архитекти на деня. Дом за Пере Мила и Розер Сегимон През 1905 г. Pere Milà и Roser Segimon се женят. Привлечени от славата на Passeig de Gràcia, те закупуват самостоятелна къща с градина, разположена върху парцел с размери 1835 квадратни метра и възлагат на архитект Антони Гауди да построи новата им сграда. Основният етаж на тази нова сграда, Casa Mila, трябвало да бъде техният дом, а другите апартаменти да се дават под наем. Строителството (1906-1912 г.) Възникнал значителен интерес към изграждането на Casa Mila и са публикувани различни статии за нея, като например статията в списание L’Edificació Moderna, издание на асоциацията на строителните работодатели. Строителството на сградата било сложно и съпътствано от финансови и правни проблеми. Нe било лишено и от противоречия. Гауди непрекъснато променял проектa си, за да оформи външния вид на сградата, в течение на самото строителство. Той надхвърлил доста очаквания бюджет и не се съобразявал със строителните норми на Общинския съвет: построеният обем бил незаконен; таванът и покривът надвишавали допустимите максимални стойности; и един от стълбовете на фасадата заемал част от настилката на Passeig de Gràcia. Когато Гауди открива, че инспектор е посетил обекта, за да предупреди строителя г-н Байо за тези незаконни действия, той оставя много точни инструкции. Ако инспекторът се върне и настоява колоната да бъде отрязана, Гауди щял да нареди да се постави плоча, на която се казва, че „частта от колоната, която липсва, е отрязана по заповед на Общинския съвет“.

Стълб на фасадата на Passeig de Gràcia, който беше обект на официална жалба, направена от Градския съвет на Барселона, © Dr. Архив на Комас.

В крайна сметка комисията Eixample удостоверява, че сградата е паметник на природата и не е необходимо да отговаря стриктно на общинските разпоредби. Въпреки това, семейство Мила трябвало да плати глоба от 100 000 песети, за да легализира сградата. Семейство Мила спорят с Гауди за хонорарите му и дори отиват на съд заради тях. Гауди обаче печели делото и Розер Сегимон трябвало да ипотекира Casa Mila, за да плати на архитекта, който дарил компенсацията на манастир на монахини. Сатира. Необичайната структура на Ла Педрера и връзката между Антони Гауди и Пере Мила станали обект на публични подигравки и присмех, и често били обект на сатира и карикатури в множество публикации от онова време.

©Библиотека на Каталуния. Барселонски Атенеум. Пикарол. l’Esquella de la Torratxa, 4 януари 1912 г “Барселона Футура” «Истинската съдба на къщата на Мила и Пи»: да бъде гараж за цепелини.

Първите наематели. В първите години били публикувани реклами във вестник La Vanguardia, предлагащи стаи под наем в Casa Mila, търсещи прислуга за един или друг от наемателите и дори рекламиращи уроци по английски с учител на име Мис Дик. Наемателите включват: Pensió Hispano-Americana (1912-1918); Алберто I. Гаче (Буенос Айрес, 1854 – Монтевидео, 1933), консул на Аржентинската република в Барселона, който живее в апартамент 1r 2a от 5 август 1911 г. до края на 1919 г.; Мерсе Дюран и Пако Абадал, които се преместват в апартамент 3r 1a и живеят там от 1912 г. до края на 1930 г.; египетският принц Ибрахим Хасан (Кайро, 1879 – Барселона, 1918), починал в дома си в La Pedrera на Passeig de Gràcia; и семейство Баладия, текстилни индустриалци, които са наели апартамент 2n 2a на Carrer Provença като pied-à-terre, практичен и малък централен апартамент, където могат да прекарат нощта, след като са били навън до късно в операта Liceu, Palau de концертна зала la Música, театър или празнично събитие в Барселона.

текстът е по “History Discover the most important facts about the history of Casa Mila” – In: https://www.lapedrera.com/en/la-pedrera/history

През 1929 г. в приземния етаж на сградата започват да се отварят магазини, сред които прочутото шивашко ателие Sastreria Mosella, което остава там повече от 80 години.

През 1946 г. Розер Сегимон, която вече е вдовица от шест години, продава сградата на компанията за недвижими имоти Immobiliària Provença, въпреки че продължава да живее в апартамента на главния етаж до смъртта си през 1964 г.

текстът е по “History Discover the most important facts about the history of Casa Mila” – In: https://www.lapedrera.com/en/la-pedrera/history

Скорошна история След дълги години на пренебрежение, Casa Mila, популярно известна като La Pedrera и обявена за обект на световното културно наследство през 1984 г. от ЮНЕСКО, беше реставрирана и отворена за обществеността през 1996 г. От януари 2013 г. сградата е дом на фондация Catalunya La Pedrera и се е превърнала в голям културен център, който е известен в Барселона с ветрило от дейности, които организира, както и с различните музейни пространства и стаи за обществено ползване, които предоставя.

Виж още: https://www.lapedrera.com/en/architect-antoni-gaudi/work

Проект Каза Мила от 1906г.

Фрагмент от първи чертежи на архитектурните планове от 1906 г., показващ скулптурите, монтирани на фасадата.

Отправяме се към Forum Park – Парк Форум.

Parc del Fòrum (Forum Park) е обществен парк, построен през 2004 г. по проект на Елиас Торес и Хосе Антонио Мартинес Лапеняс. Parc del Fòrum е домакин на Международния форум на културите, проведен в Барселона през 2004 г. Събитието позволява нови градски промени в града: целият район Besós е възстановен, дотогава е бил населен от стари изоставени фабрики, целият квартал Poblenou е регенериран и е построен новият квартал Diagonal Mar, а градът получава нови паркове и места за отдих на гражданите. Основна тук е сградата на Форума (2000-2004 г.), проектирана от швейцарското архитектурно бюро на Жак Херцог и Пиер дьо Мюрон. Тя днес е седалище на Музея на природните науки в Барселона и Аудиториума на форума – с триъгълен нисък профил с разпределение на няколко вътрешни двора, които генерират открити пространства и фасада в индигово синьо, набраздена от различни стъклени ивици.

Museu Blau (Синият музей) в Барселона – Музей на природните науки.

До тази сграда е Международният конгресен център на Барселона (2000-2004 г.), от Хосеп Луис Матео, с метална конструкция с неправилни и вълнообразни форми, които скриват поддържащите елементи, генерирайки големи отворени пространства с гъвкаво разположение вътре.

Насочваме се към Средиземноморското крайбрежие на Барселона

Най-напред трябва да се каже, че Барселона е град обърнат с лице към морето. От единия до другия край бреговата линия на Барселона образува непрекъсната линия от 5 километра, която може да бъде измината пеша, с велосипед или дори с лодка. Е, ние нямахме такива намерения – искахме просто да видим как са устроени морето и плажът тук, както и крайбрежният булевард. Познавачите пишат в туристическите гидове, че е трудно да се намери друга голяма европейска столица, която предлага толкова много развлекателни дейности и то в близост до морето, от популярните плажни бараки до ресторанти за риба и морски дарове, зелени площи или модерни магазини до Gran Casino. Не било изобщо изненада, че посетителите на града оценявали много високо качеството на осемте плажа в Барселона. Ние пък оценихме високо храната с морски дарове – местният специалитет “паеля” в ресторант на крайбрежната, носещ същото име. Вкусна и здравословна, не особено скъпа, независимо от локацията!

Не може да не отбележим две архитектурни забележителности в крайморския район, където се отправяме:

Първата – емблемата на La Barceloneta, хотелът W Barcelona

Хотел W Barcelona, ​​разположен на новия вход на пристанището на Барселона, изглежда като модерна икона, издигаща се над Средиземно море, и е символът на тази нова зона с магазини от висок клас, офиси и места за забавление. Построен е и влезнал в експлоатация през 2009 година.

W Barcelona е впечатляваща сграда, наподобяващоа образа на платноходка, откъдето идва и прозвището „Хотел Вела” и оттам сравнението с известния Бурж ал Араб в Дубай. Тя се намира до плажа Барселонета, само на 20 метра от морето. Има естравагантен дизайн и фантастична гледка както към Средиземно море, така и към града Барселона. Пет-звездният хотел разполага със СПА център, инфинити басейн, бар на покрива и луксозни стаи. Проектът е на известният испански архитект Рикардо Бофил (05.12.1939-14.01.2022).

Втората забележителност на която акцентираме е инсталацията наречена “Златната рибка” на Барселона – Escultura el Peix d’Or

Инсталацията е построена за Олимпийските игри през 1992г. по проект на архитект Франк Гери (28.02.1929г.) При проектирането той за пръв път си помага при формализацията на образа с компютър. “Рибата” е изградена чрез мрежа от тънки метални жици, пресичащи се така, че да образуват решетка. Тя действително придобива образа на златна рибка под въздействието на светлината и слънчевите лъчи. през различните часове на деня ефектът на оцветяването и е поразително разнообразен.

Край за деня, прибираме се в нашия хотел намиращ се на Avenida Diagonal – Dreamkeys Hotel. До утре – 9 август.

СЛЕДВА “БАРСЕЛОНА – ЛЕТНИ ЕКСПРЕСИИ 2024 – второ продължение”

October 21, 2024 · dobrina · Comments Closed
Tags: ,  · Posted in: Актуална информация, Други, Публикации на български, Текстове на български, Фотографии